Storyvilles stängning den 10 nov – här en rapport!


Årets Storyvilleparad startade liksom tidigare från Norra Bantorget. Musikernas toner hördes vackert ljuda över torget under ledning av Ola Pålsson och Krister Olsson. Paradens Second Line leddes av Arne Karleus. Vädrets makter denna gång var inte på vår sida – det blev ju surväder – men musikernas spel värmde upp oss. Paraden avslutades planenligt i källaren på Scalateatern. Där tog Jack`s Jazzkatter över och bjöd på utmärkt klassisk jazz (dixieland, blues mm) under dryga timmen. Därefter blev det utdelning av Armstongstipendierna under ledning av vår ordförande Nils-Bertil Morgell. Årets stipendiater är alltså den unge pianisten Filip Ekestubbe, föreningens tidigare ordförande sopansaxfonisten Ulf Dreber och den rutinerade trombonisten Stephan Lindstein. Det blev dock inget jam i år som utlovats. Troligen ville många hem och fira fars dag.
Bengt Holm

Klicka här så ser ni bilder på festligheten i källaren (orkestern och stipendieutdelningen)
.
Samtliga bilder tagna av Bengt Holm.

.

Orketern Jack`s Jazzkatter (fr vän) Stephan Lindstein tb, Charlie Lidström dr, Thomas Driving tp, … bas, Claes Brodda och … Lindstein.
.

Stipendiaterna tilldelades Föreningen Klassisk Jazz Armstrongstipendium av föreningens ordförande Nils-Bertil Morgell med motiveringar som framgår nedan.


Ulf Dreber (via sin son) emottager stipendiet med motiveringen: Ulf Dreber, sopransaxofonist, initiativtagare till bildandet av Club Trappan i Vällingby, idag bandbokare i klubben. Tidigare styrelsemedlem och ordförande i Föreningen Klassisk Jazz. I Storyville Creepers axlade han den fallna manteln efter två av våra stora sopransaxofonister med den äran. Leder sedan ett tiotal år tradjazzbandet Stockholm Stompers.
.


Stephan Lindstein emottager stipendiet med motiveringen: Stephan Lindstein, trombonist, som fått sin grundläggande utbildning av legendaren Uno ”Miff” Görling på 50-talet och som sedan 60-talet spelat med flertalet kända band i den traditionella stilen som bl.a. Swingville Seven, Harlem Jazz Camels, med Jack Lidströms Hep Cats under trettio år och nu med efterföljaren Jacks Katter.
.


Filip Ekestubbe emottager stipendiet med motiveringen: Filip Ekestubbe, pianist, en av de stora begåvningarna i sin generation, utbildad på KMH, förekommer i många skiftande sammanhang och är väl förtrogen med den klassiska jazzen. Tillhör huskompet på Lönnkrogen där han visat sin känsla för de tidiga jazzpianostilarna.