Kalendarium

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Nya tips tas tacksamt emot via info@klassiskjazz.se

(gärna att tipsen utformas likartat med nedanstående skrivning)

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

September 2019 

<  Förkortningen TBA betyder ”Meddelas senare” och AWJ står för ”After Work Jazz”  >

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

sön 1 sep
Konserthuset, Stockholm Swing All Stars, 1900-
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré
Stora Essingen kyrkan, Happy Old Highlanders, 1800-

mån 2 sep
Chicago, på Måndagsklubben spelar Only on a Monday, 2015-2300
Norrport, Tradd-Jazz-Jam, 1900-2130, fri entré

tis 3 sep
Hjorthagen Artemisg 19, Evergreenish, 1900-2100, arr Hj Jazzklubb
Rest Nomad Upplandsg 2, Stockholms JazzOrkester, 1900-, fri entré, vid regn inställt

ons 4 sep
Rest Cirkeln Sveav 41, Christer Fellers New Orleans Stompers, 1800-2000, fri entré
Täby Karby gård, Old Boy Stompers, 1900-
Lidingö gatufest, Lotten & Lucky Lindy Losers,
Farsta gård Ladan, Erik Kjellberg Jazz Quartet, 1300-

tor 5 sep
Norrport, Stockholm Washboard band 1900-2200, fri entré
s/s Blidösund, Kustbandet, ombordstigning fr 1750, avgång 1830 fr Skeppsbro nedanför
Slottet, åter Sthlm 2215

fre 6 sep
O´Connels Stora Nygatan 21, Lotten & Lucky Lindy Losers, 2100-2400

lör 7 sep
Norrport, Ulla Källbäck med vänner, 1900-2200, fri entré
Stora Essingen Åttinge, Reimers Swing band, 1400-1500
Rest Rost, Anders Ellman med vänner, 1600-1800
Chicago Hornsgatan 75, Gunnar Lidberg vi + komp 2100, efter 2200 Syltklubben swingjam u l a Hasse Ling

sön 8 sep
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré
Glenn Miller Café  Brunnsg 21A, Erik Kjellberg Jazz Quartet,

mån 9 sep
Norrport, Tradd-Jazz-Jam, 1900-2130, fri entré

tis 10 sep
Vasaträffen Norrtullsgatan 12, Mandy´s Blue Seven, 1300-1400
Hjorthagen Studio baren, 1900-2130, Jazz Jam m Anna Nygrens Husband,
Gärdet Löjtnantsgården Löjtnantsg 8, Steamboat Stompers, 1400-1500,
Glashuset Wollm Yxkullsg 13, Bodil Andersdotter pianounderhåller, 1900-2100

ons 11 sep
Rest Cirkel Sveav 41, Christer Fellers New Orleans Stompers, 1800-2000, fri entré
Farsta gård Ladan, Erik Tengholm tp, Klas Lindquist as/cl, Holger Gross g/bj, Göran Lind b, 1300-1500
Täby Karby gård, Jazzkvartetten TALK, 1900-

tor 12 sep
Haninge Jazzklubb – Jambalaya 1930-2130 (förband fr 1800)
Norrport, Högsanders New Orleans Gang 1900-2200, fri entré
s/s Blidösund, Jesses New Orleans Band m Kiralina, ombordstigning fr 1750, avgång 1830 fr Skeppsbro nedanför Slottet, åter Sthlm 2215
Sta Clara, Club Blue Devils m Erik Tengholm, 1900-2200
Bar Étable, Kammakarg 9, Gustav Lundgren Trio, 2000-2300

fre 13 sep
Hägersten Biocafé Tellus, Vattenledningsv 46, Monica Söderberg Original Kapell, 1700- 1930

lör 14 sep
Rest Rost, Anders Ellman m vänner, 1600-1800
Norrport, Patchwork Jazzband, 1900-2200, fri entré
Gröndal MusikMACKEN, Bengt Ernryds sextett/JABB/Coctail Covers, 1300-1630

sön 15 sep
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré
Kungsängen rest Torget, Swingville Seven m Liza Larson, 1400-

mån 16 sep
Norrport, Tradd-Jazz-Jam, 1900-2130, fri entré
Saltsjöbaden Grand Hotel, Jazzensemble fr Södra Latins spetsutbildning musik 1830, 1900 Skärgårdspojkarna (svängig tradjazz) arr S-baden Jazzklubb 2000 Erik Söderlind Trio

tis 17 sep
Hjorthagen Artemisg 19, Vlad Shafranov trio + Bernt Rosengren , 1900-2100, arr Hjorthagen Jazzklubb
Glashuset Wollm Yxkullsg 13, Bodil Andersdotter pianounderhåller, 1900-2100
Rest Artilleriet, Artillerig 13, Gustav Lundgren Trio, 1900-2100
Tyresö C Rest Toscninni, Blues Connction, 1930-
Vällingby Club Trappan, Ronnie Cardiner m fl , säsongstart, 1900-2100

ons 18 sep
Täby Karby gård, Tommy Larsson Quartett, 1900-

tor 19 sep
Norrport, Tommy Löbel Swing Band med Hasse Ling, 1900-2200, fri entré
Sta Clara, Club Blue Devils m Hampus Adami & Björn Bäckström, 1900-2200
Bar Étable, Kammakarg 9, Gustav Lundgren Trio, 2000-2300

fre 20 sep

lör 21 sep
Nalen – Jönköpings storband, JazzMaTazz m fl 1900-2330 <ahref=”http://www.nalensvanner.se”>www.nalensvanner.se)
Norrport, Jazz Me Blues, 1900-2200, fri entré

sön 22 sep
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré

mån 23 sep
Norrport, Tradd-Jazz-Jam, 1900-2130, fri entré

tis 24 sep
Sta Clara, Club Blue Devils m Hampus Adami & Björn Bäckström, 1900-2200
Glashuset Wollm Yxkullsg 13, Bodil Andersdotter pianounderhåller, 1900-2100

ons 25 sep
Täby Karby gård, Sånggruppen Halv 8 m Gunnel Gisslén, 1900
Sta Clara, Jesses New Orleans Band, 1930-
Sollentuna C Amorinasalen, Jambalaya, 1000-1200
Älta C Rest Älta Träffen , Ältav 202, Fire Man Band, 1900-2100, fri entré
Saltsjöbaden Rest Solsidan, Trio Legacy, 1900-2100, entré 100:-

tor 26 sep
Norrport, TBA 1900-2200, fri entré
Sta Clara, Club Devils m Jocke Falk, 1900-2200
Lidingö Jazzklubben, Spice Advice

fre 27 sep

lör 28 sep
Norrport, Old Boy Stompers , 1900-2200, fri entré

sön 29 sep
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré
SpångaFolkan, Peter Asplund /KjellFernström/Filip Augustsson/Jesper Kviberg

mån 30 sep
Norrport, Tradd-Jazz-Jam, 1900-2130, fri entré