Kalendarium

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Nya tips tas tacksamt emot via info@klassiskjazz.se

Gärna att ditt tips utformas likartat med nedanstående skrivning … Tack !!!

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Oktober 2019

o  Förkortningen ”TBA” betyder ”Meddelas senare” och AWJ står för ”After Work Jazz”

o  Markeringen ” ¤ ” betyder ”ingår i Stockholm Jazz Festival

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

tis 1
Sundbybergs kyrka, Big Papas Jazzmen o Tommy Löbel Swing Band m John Pohlman p, 1900-2100
Vällingby Club Trappan, Peter Lind and the Cabaret Band, 1900-2100
Hjorthagen Jazzklubben, Swing Magnifique, 1900-2100

ons 2 okt

tor 3 okt
Norrport, Monica Söderberg Original Kapell, 1900-2200, fri entré

tor 4 okt
Finspång Regna Ekebo bygdegård, Tradjazzgruppen Ösregn, föranm 0705-618161
(obligatorisk), entré 150:- inkl förtäring

lör 5 okt
Norrport, Patchwork Jazzband, 1900-2200, fri entré

sön 6 okt
Rest Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré

mån 7 okt
Norrport, Trad-jazz-jam, 1900-2130, fri entré
Rest Häktet Hornsg, Django-jam, 2000-2300, fri entré
Olympiateatern Västmannag 56, Johan Stengård Big Band, 1900

tis 8 okt
Tyresö C biblioteket, Christer Fellers kåserar ”Mina 50 år med Jazzen, 1300-, entré 40:-
Rest Glashuset, Bodil Andersdotter pianounderhåller, 1900-2100, fri entré
Rest Artilleriet Artillerig 13, Anna Christoffersson Band, 1900-2100, fri entré

ons 9 okt
Sollentuna C Amorinasalen, Old Boy Stompers, 1000-1200
Farsta gård Ladan, LIRA med Anders Linder, 1300-1500
Rest Cirkeln, Christer Fellers New Orleans Stompers, 1800-2000, fri entré, AWJ
Älta C rest Träffen Ältav 202, Josefins New Orleans Gang, 1900-2100, fri entré
Täby Karby gård, Högsanders New Orleans Gang, 1900-, entré 140:- inkl kaffe/bröd
Nynäshamn Konstpoolen, Hot´N Spicy + One, 1900-, entré 200:-/160:-m,
Chicago. Hasse Ling & his Syncopators of Swing, 2000-2300, ”danskväll”

tor 10 okt
Norrport, Old Boy Stompers, 1900-2200, fri entré
Sta Clara, Club Blue Devils, 1900-2200, friv entré
Norrtälje Rest Piren, Blue Lightning, 1930-2200, entré 150:-/100:-m

fre 11 okt
s/s Blidösund, Jump4Joy, 1830-2215, påstigning Skeppsbron nedanför Slottet
Bromma rest Gregorian House,Drottningholmsv 322, Jazzå Dom, 1900-, fd Shalimar)
Hägersten Biocafé Tellus, Leo Lindberg Trio, 1900-, Entré 150:- ¤
Källaren Movitz, Movitz Hot Five, 1900-, entré 50:- ¤
Hotel Mornington Nybrog 53, Peter Asplund & Filip Ekestubbe, 2000–, fri entré ¤
Georgian House i Abrahamsberg, Jazzå Dom

lör 12 okt
MusikMACKen, Högsanders New Orleans Gang, 1300-1400, friv ork-bidr ¤
Made in Stockholm, ca 1400-1500 ¤ / TessOLeo, Musikmackenca 1500-ca 1600 ¤
Lilla Wien, Reimers Swing Band, 1400-1700, fri entré ¤
Rest Rost, Anders Ellman med vänner, 1600-1800 och 1900-2100
Norrport, Jazz Me Blues, 1900-2200, fri entré ¤
Källaren Movitz, Ola Pålssons Boogie Woogie Boys, 1900- ¤

sön 13 okt
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700 ¤
Kallhäll Ulvsättra bygdegård, Soft Jazz Quartet, 1400-, entré inkl fika 70:-
Kapellskär m/s Rosella, Jazzkryss m M7 och Zoie Finers Band, 1430-1945 ¤
Engelen, Tessan Milveden m Sven Granholm Band, 1800-, fri entré ¤
Fasching, Djangofestival flera band och avslutande jam, 1800-, entré 150:- ¤
Vallentuna Teatern, Isabella Lundgren m Calle Bagge Trio, 1830-2100 arr JANO
Mornington, Christina Gustafsson & Filip Ekestubbe Trio, 2000-, fri entré

mån 14 okt
Norrport, Trad-jazz-jam, 1900-2130, fri entré ¤
Engelen, Old Boy Stompers, 1900-2100, fri entré ¤
Källaren Movitz, Swing Magnifique, 1900-, entré 50:- ¤
Biocafé Tellus Vattenledningsv 46, Bernt Rosengrens Quartet, 1900-, entré 120:- ¤
Sta Clara, Spicy Advice, 1900-2200, 25-åts-jub
Rest Häktet, Le Nouveau Hot Club de Suède, 2000-, fri entré ¤
Sta Clara, Spicy Advice, 1900-2200, 25-åts-jub
Olympiateatern Västmannag 56, Johan Stengård Big Band, 1900-
Chicago, Wojtek kvartett, 2015-2300, ”måndagsklubben”

tis 15 okt
Tellus Lignag 8, Mandy´s Blue Seven, 1300-1400, fri entré
Norrport, Dr Rulles Jazzklinik, 1900-2200, fri entré ¤
Källaren Movitz, Old Boy Stompers, 1900-, entré 50:- ¤
Rest Glashuset, Bodil Andersdotter pianounderhåller, 1900-2100, fri entré
Vällingby Club Trappan, Spader Jazz med Eva Norrman Brandt, 1900-2100
Sta Clara, Spicy Advice, 1900-2200, 25-åts-jub
Rest Artilleriet, Artillerig 13, Gustav Lundgren Trio, 1900-2100, fri entré ¤

ons 16 okt
Orangeriet Bar, N Mälarstr Kajplats 464 vid Preem-macken, Swing & Sweet Orchestra, 1700-, fri entré ¤
Täby Karby gård, Caroline Williams vo/Bodil Andersdotter p, 1900-
Rest Cirkeln, Christer Fellers New Orleans Stompers, 1800-2000, fri entré ¤ 16/10 Saltsjöbaden Grand Hotel, Bernt Rosengren Quartet+Christina von Bûlow(DK), 1900-, ¤
Källaren Movitz, Seth Neuman m gästartist, 1900- ¤
Gröndal MusikMACKen, Old Boy Stompers 1900 fri entré ¤, Ellman/Olofsson kvintett, 2000-, -”- ¤
Engelen, Svenssons Treooo & Monika Bring, 1900-, fri entré ¤
Paradiso, Timmermansg 24, Jan Allan + Paradiso Jazz Trio, 1730- (3 set) fri entré ¤
Gröndal rest Gröna Dalen, Singers night, 1830-

tor 17  okt 
Sta Clara, Club Blue Devis m Björn Ingelstam, 1900-2200, entré 100:- ¤
Källaren Movitz, Hot & Smokey Quintet, 1900-, entré 50:- ¤
Norrport, Monica Söderberg Original Kapell och Django Friends, 1900-2200 (fel dag 18/10 angiven i Jazzfestivalprogrammet,se stockholmsjazz.se)
Tyresö C Kulturcentrum, Jazzsångtävling m ungdomar, arr Tyresö Jazzklubb 1900:-
Lidingö Jazzklub, Larsbergs torg 9, Ronnie Gardiner´s All Stars, 1900-, entré 200:-/150:-m

fre 18 okt
Teater Lederman, Spicy Advice, 1900-2200, 25-års-jub, entré 150:- ¤
Källaren Movitz, Tommy Löbel Swing Band , 1900-2100 ¤
Haninge Kulturhuset, Kristin Ampero/Klas Toresson/Filip Ekestubbe Trio, 1930-
Hotel Hellsten, Luntmakarg 68, Hannes Junestav Quartet, 2000-, entré 60:-

lör 19 okt
Södra Latins Jazzfestival, Proffs och musikstud blandat, 1300-, ent 140:-/stud/pens 60:-,¤
Kallhäll Folkets hus, Jazzfestival ett band/timme, bl a Old Boy Stompers, 1300-1800 ¤
Gröndal MusikMACKen, Albatross Swing 1300-, fri entré ¤ Erik Kjellberg trio,
Norrport, Tommy Löbel Swing Band m Hasse Ling, 1900-2200 ¤
Källaren Movitz, Swing & Sweet Orchestra, 1900-, entré 50:- ¤
Norrport, Tommy Löbel Swing Band m Hasse Ling, 1900-2200 ¤
Chicago, Björn Ingelstam Swingtett, 2100-2400, ”danskväll”

sön 20 okt
Orangeriet/Trattorian, N Mälarstr Kajplats 464 vid Preem-macken, Swing & Sweet Orchestra, 1200-, fri entré ¤
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré ¤
Ekerö Ekebyhovs slott, Sweet Jazz Duo m Jan Allan, 1400-, fri enytré ¤
Engelen, Saxarus, 1800-2000, fri entré
Mornington Nybrog 53, Liselotte Östblom & Filip Ekestubbe Trio, 2000-, fri entré ¤
Scalateatern källaren, Storstan Street Brass, 2130-, fri entré

mån 21 okt
Norrport, Trad-jazz-jam, 1900-2130, fri entré
Olympiateatern, Västmannag 56, Johan Stengård Big Band, 1900-
Chicago, Only on a Monday, 2015-2300, ”Måndagsklubben”

tis 22 okt,
Rest Artilleriet, Max Schultz g, Gustav Lundgren g, Martin Höper b, 1900-2100, fri entré

ons 23 okt

Rest Cirkeln, Christer Fellers New Orleans Stompers, 1800-2000, fri entré
Engelen, LIRA m Anders Linder, 1800-2200
Älta C rest Träffen, Ältav 202, Hot Jazz Group, 1900-2100,
Täby Karby gård, Dr Rulles Jazzklinik, 1900-
Chicago, Hornsgatan Ramblers, 2000-2300, ”danskväll”
Saltsjöbaden Grand Hotel rest Solsidan, Stefan Gustafson tp, Mats Larsson g, Hans Backenroth b

tor 24 okt

fre 25 okt
Östergårds, Danderydsvägen 144, Jelly Babies, 1930-, endast förbokning (0707-73 13 56 el fredrik@ostergards.se)

lör 26 okt
Rest Rost, Anders Ellman m vänner och ägarinnan vo, 1900-1800
Norrport, TBA, 1900-2200, fri entré
Norra Real jazzen, Roslagsgatan 1, 1400-1800,
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré

sön 27 okt
Norra Real jazzen, Roslagsgatan 1, 1400-1800,
Lilla Wien, South Station Stompers, 1400-1700, fri entré

mån 28 okt
Norrport, Trad-jazz-jam, 1900-2130, fri entré
Olympiateatern, Västmannag 56, Johan Stengård Big Band, 1900-

tis 29 okt
Rest Glashuset, Bodil Andersdotter pianounderhåller, 1900-2100, fri entré
Hjorthagen Kulturhuset, Zoie Finer & Jazz a la Carte, 1900-2100, Hj-hagens Jazzklub
Rest Artilleriet, Gildas Le Pape Trio (FR) m Gustav Lundgren, fri entré

ons 30 okt
Rest Cirkeln, Christer Fellers New Orleans Stompers, 1800-2000, fri entré

tor 31 okt
Näsby park rest Ångaren, Steam Boat Stompers, 1400-
Gröndal rest Gröna Dalen, Singers night, 1830-
Norrport, TBA, 1900-2200, fri entré
Sta Clara, Club Blue Devils m gästartister, 1900-2200
Farsta gård Ladan, Bill Öhrström Blues into Jazz, 1930-, entré 250:-/200:-m, Jazzkl Syd