Länkar:

BAND / ORKESTRAR:

Barfota Jazzmen: http://www.barfotajazzmen.se

BasKlas & His Ten Doctors of Syncopation: http://www.basklas.org

Bent Persson: http://www.visit.se/~bentpersson

Be Sharp: www.besharp.se

Big papa Henry´s NewOrleans Jazz Band: www.gramer.se/jazz/bigpapa

Birger’s Ragtime Band: www.lblproductions.net/BRB/

Canal Creepers N.O. Jazz Band: www.canalcreepers.se

Cave Stompers: www.cavestompers.se

Gustens Svänggäng: web.comhem.se/gustenssvanggang

Jambalaya: www.angelfire.com/jazz/jambalaya

Jazzin´ Dukes: http://hem.fyristorg.com/jazzin-dukes/

Jazz Preachers: www.jazzpreachers.com

Jelly Babies Jazz Band: www.jellybabies.biz

Jesses New Orleans Band: www.Jesse.nu

Louisiana Jazzband: http://home.online.no/~paa-fr

Mississippi Seven: http://wigwam.biz/m7.htm

New Optimus Orchestra: web.comhem.se/optimus

New Orleans Delight: www.new-orleans-delight.dk

New Orleans Heat: http://www.neworleansheat.co.uk

Nizzan Jazzband: http://www.Nizzanjazzband.se

Ossbonns: www.ossbonns.se

Peoria Jazzband: http://www.peoria.just.nu/

Pygmé Jazz Band//www.pygmejazzband.se/

Spicy Advice Ragtime Band: http://www.spicyadvice.nu

Stockholm Stompers: http://www.stockholmstompers.com

Sweet Jazz Trio: http://www.sweetjazztrio.com

Swing & Sweet Orchestra: www.swingandsweetorch.se

Swingbrothers: htpp://www.swingbrothers.se

Swing Delight: www.swingdelight.se

The Swingsters: www.swingsters.se

Temptation Jazz Band: www.temptationjazzband.se

The Board Band: www.theboardband.se

Tuxedo Jazzband: www.tuxedojazzband.nu

Vintage Jazz Big Band: www.vintagejazz.net
.

KLUBBAR/FÖRENINGAR

Alingsås jazzsällskap: www.alingsasjazzsallskap.org

Club Trappan – Jazzklubben i Västerort: www.trappan.org/club.html

Duke Ellington Society of Sweden: www.ellington.se

Föreningen Classic Jazz Göteborg: www.classjazz.se

Föreningen Klassisk Jazz: www.klassiskjazz.se

Great Jazz Club: http://www.greatjazzclub.se

Haninge Jazzklubb: http://www.haningejazzklubb.se

Hot House: www.hothousejazz.nu

Huddingejazzförening: http://www.huddingejazz.se

Jazzkatten: www.jazzkatten.org

Jazzklubb Nordost – JANO

Jazzklubb Syd – Farsta

Jazz i Nynäshamn: www.jin.se

Lidingö Jazzklubb: www.jazzklubben.se

Norrtälje Jazzclub: www.norrteljejazzclub.se

Sollentuna Jazzclub: www.sollentunajazzclub.se

Svenska Bunk Johnson Sällskapet: www.fellers.se

Svenska Django Reinhardt Sällskapet: www.sdrs.se

Trollhättans Jazzförening: www.trollhattansjazzforening.se

Tyresö Jazz Club: www.tyresojazzclub.com

Vällingby Jazzclub: www.jazzclubtrappan.se

CD, SKIVOR MM:

Birka Jazz: www.birkajazz.com

Gert Palmcrantz: http://www.happyjazz.com

JAZZarkivet: http://www.jazzarkivet.se

ÖVRIGT:

Danskalendern: www.dans.kz.kz

Berts Jazznytt : www.smedbergs.net/jazzsidan/bert/index.htm

DIG Jazz: www.digjazz.se

Down By the Riverside – Den traditionella jazzen i Göteborg med omnejd: www.jazzhistoris.se

Jazzens Museum: www.jazzmuseum.com

Musik i Valstad: http://user.tninet.se/~ogg537u/

The Red Hot Jazz Archive: http://www.redhotjazz.com

Restaurang Louis: http://www.restauranglouis.se

Tradjazzfestivalen i Nordingrå: http://hem.passagen.se/tradjazz/

.

NÄRRADIO

Närradio – saxat ur Arne Karlérus Jazzvaria 2013-01-01

Radio Lidingö på 97,8 MHz. Delvis kompletterade uppgifter.
Tisdagar 2400-0100 ”Happy Jazz Med Gert Palmcrantz” repris från fredag/söndag
Fredagar 1800-1900 ”Happy jazz med Gert Palmcrantz” med repris söndagar 2000-2100
Torsdagar 2100-2200 ”Swing Time med Kjell Treslow”med repris lördagar 0800-0900
och 2400-0100. Se även www.radiolidingo.se

Radio Viking (Ekerö) på 101,4 har tidigare haft ett program med titeln ”Jazzdiggarna”
men de körde sitt sista program den 30/12. Programledare har varit Bengt Näsman, som även varit ordförande i Tradjazzföreningen. (tack Erik för info och Havamal-citat).

Se även www.radioviking.se